Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Срећан јубилеј поштоване колеге! "Народне'' прославиле свој рођендан

rssBookmark and Share

Ниш 19.10.2014. Белами - Јужна Србија Инфо

Три дана по ослобођењу Ниша, 18. октобра 1944. изашао је први број недељника “Гласа слободног Ниша” и објавио на насловној страни да је у град после готово четворогодишње окупације стигла слобода.

Срећан јубилеј  поштоване колеге! "Народне'' прославиле свој рођендан

Већ други број имао је и друго име - ”Народни лист”. Своје садашње име “Народне новине” су добиле 1. маја 1949. године, а од 1. јануара 1971. године су дневни лист.

“Народне” су биле и остале сведочанство нишке свакодневице, некада једноставне, чешће турбулентне. После рата су доминирале послератне теме. Велики подвизи и политичко комешање, разлаз са црном прошлошћу и прављење контура будућности. Из дана у дан је све мање било забрањених тема.

Прва велика послератна несрећа догодила се 1948. године, када је Ниш био поплављен управо као велики делови Србије током ове и прошле године. Нишава се излила и направила огромну штету. Покидана је електрична мрежа, запушена канализација, куће је вода углавном “спрала” са лица земље. Ток Нишаве кроз град је уређен, а обала већим делом поплочана, па река сада може да прихвати хиљадугодишње воде.

Те 1948. расчишћавало се са Инфорбироом, сукоб наше и совјетске власти прерастао је у својеврсну трагедију. Године 1952. у јулу Тито је први пут боравио у Нишу и говорио је народу код Тврђаве. Прву песму у “Народним” објавио је песник Бранко Миљковић – Витез поезије, било је то за 1. мај 1953. године.

И тако, ишло се кроз време, новинарски израз је био све слободнији.

“Раднички” је 1962. године ушао у прву лигу.

Од 1. јануара 1971. године “Народне” су дневни лист. Итекако су имале шта да раде. Држава и град су крупним корацима кренули напред: формиран је универзитет, комплетирана је мрежа културних институција, привреда је доживљавала своје златне године. У Електронској индустрији је радило преко 10.000 људи, у МИН-у нешто мање.

Од Титове смрти 1980. године до данас кола иду низбрдо, некада брже, некада мало спорије. А то је значило и ратови и распад Југославије и убиство премијера Ђинђића и спортски успеси и животни неуспеси, све је то пажљиво бележено у “Народним”. Све оно што нигде није могло да се прочита, нашло се у “Народним новинама”.

У исто време, Редакција листа је јачала: кроз новине су пролазили будући политичари, директори, привредници, спортски радници. Понеко се задржао у њима и информисањем становника Ниша учествовао у креирању јавног мишљења, макар док је оно постојало. “Народне новине” су деловале и много шире од издавања листа: покренуле су акције, попут афирмације дечијег пасништва, установљена је награда “Стеван Сремац”, додељиване су награде на Филмским сусретима и Хорским свечаноцима.

Ништа у граду и околини није могло да прође а да тамо нису биле “Народне”.

Од октобра 2006. године “Народне новине” су приватизоване. Та идеја да се онемогући утицај власти на концепт новина имао је смисла: демократска основа једне земље мора да има и демократску инфраструктуру. Оно што је извесно за ових пет годинае је да се ради о успелој приватизацији јер је омогућен несметан рад дневног листа.

“Народне” очекује даља борба за потпуно укидање табу тема, за професионални приступ у коришћењу нових технологија. Имају посебан задатак да буду сасвим са народом. Да остану оно што су сада – новине којима се верује. За све то им је потребна помоћ. Сиромашна привреда нема много могућности да се рекламира, новине немају пословне партнере.

Све говори да је новинама будућност загарантована. Пре свега у предпоставци да ће се и наредних година и деценија догађати свашта,па да ће оне морати да раде и прековремено. Без информисања нема живота.

Поводом јубилеја јуче је у просторијама ,,Народних'' приређен  свечани коктел који је пратила сјајна атмосфера.

 


#   Ниш   Стеван Сремац   Народне новине   1. мај   Бранко Миљковић
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима